prof. RNDr. Anton DEKRÉT, DrSc.
Profesor Anton Dekrét sa narodil v septembri 1932 v malej osade Dobroč, blízko Čierneho Balogu. Po absolvovaní základnej školy v Dobroči a Brezne (1943-1947), navševoval gymnázium v Banskej Bystrici. V roku 1955 úspešne ukončil štúdium na Prírodovedeckej fakulte Komenského univerzity v Bratislave, v odbore matematika–deskriptívna geometria.
Prvým zamestnaním mu bola práca stredoškolského učiteľa v Martine. Potom jeden rok pôsobil na Pedagogickej fakulte v Martine, odkiaľ sa presunul na novovzniknutú Katedru matematiky a deskriptívnej matematiky Fakulty strojníckej a elektrotechnickej Vysokej školy dopravná v Žiline. Tu pôsobil jedenásť rokov, od roku 1962 do roku 1973. V roku 1973 získal titul doktora prírodných vied v odbore geometria a topológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V roku 1974 nastúpil na novozaložený Inštitút aplikovanej matematiky Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene, ktorá sa v roku 1991 premenovala na Technickú univerzitu vo Zvolene. Od roku 1998 pôsobil na Katedre informatiky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Profesor Dekrét patrli k zakladajúcim členom Katedry matematiky Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity,
Profesor Dekrét pôsobil už od skončenia vysokoškolských štúdií v učiťeľskej profesii. Jeho prednášky a učebnice sú známe svojou presnosťou, precíznosťou a jasnosťou. Vždy sa dbal, aby jeho študenti svoje nadobudnuté matematické vedomosti využívaly praktickým spôsobom.
Začiatky vedeckej práce môžeme badať už v časoch jeho pôsobenia na Vysokej škole dopravnej v Žiline, kde sa aktívne zúčastňoval na sešminára z diferenciálnej geometrie. Okrem toho vytvoril úzky pracový vzťah s brnenskou školou diferenciálnej geometrie. Konkrétne s profesormi Kolářom a Kowalskim. Po presťahovaní do Zvolena, viedol porfesor Dekrét seminár z diferenciálnej geometrie na katedre matematiky a deskriptívnej geometrie na Drevárskej fakulte. Takisto zintenzívnil svoju spoluprácu s kolegami z Brna, a to najmä s profesorom Kolářom a začal vedeckú spoluprácu s profilovými katedrami Drevárskej fakulty. Svojím entuziazmom, tvrdou prácou a siľnou vôľou si získal rešpekt a uznanie od kolegov a dodal ďalší rozmer vedeckým aktivitám Katedry matematiky a deskriptívnej matematiky.
Hlavné oblasti vedeckého záujmy profesora Dekréta sú diferenciálnej geometrie vláknových priestorov, aplikácia matematiky na modelovanie procesov spojených s difúziou vody v dreve. V posledných rokoch sa tiež venovuje otázke využitia diferenciálnej geometrie v robotike a teorií riadenia.
Dosiahnuté výsledky možno rozdeliť do troch skupín:
i.) Príspevky k teórii predlžených funktorov (vlastnosti kánonický foriem a vlastnosti hlavných spojov na non-holonomnich a semi-holonomnich predĺženiach hlavných vláknových priestorov);
ii.) Príspevky k teórii všeobecných prepojení na vláknových priestorov (koherencia rôznych tenzorových polí s prepojením, kovariantné derivácie geometrických objektov) a to najmä na iteračných tangentodné vlákna;
iii.) Zoznam prepojení prirodzene odvodených z niektorých geometrických objektov.
Výsledky dosiahnuté v technológii dreva sú výsledkom jeho spolupráce s špecialistami na drevo. Ide najmä o modelovanie tensoriálnej charakterisziky pohybu anapätia vody v procese jeho schnutia. Profesor Dekrét vydala doteraz 44 vedeckých prác z diferenciálnej geometrie a 42 vedeckých prác o aplikácii matematiky v drevárskej technológií a robotike.
Profesor Dekrét neobmedzoval svoju činnosť iba na prácu na univerzite. Jeho činnosť v Jednote slovenských matematikov a fyzikov sa datuje už od vysokej školy, od kedy je jej členom. Tu vykonáva rôzne funkcie, vrátane vedenia scojej pobočky vo Zvolene. Profesor Dekrét sa podieľal na príprave a organizácii mnohých letných a zimných škôl, ako aj seminárov z diferenciálnej geometrie spolu s mnohými stretnutiami matematikov v Žiline, Zvolene a Banskej Bystrici. Účasníci týchto stretnutí si s láskou spomínajú na schopnosť profesora Dekréta spojiť matematický seminár so športovým a spoločenským programom. Profesor Dekrét je živým príkladom príslovia "V zdravom tele, zdravý duch". A tak nie len v matematike vyniká, ale aj v horskej turistike a bežeckom lyžovaní dá vyniknúť svojej fyzickej kondícii.
Práca profesora Dekréta bola ocenená čestným členstvom Jednoty slovenmských matematikov a fyzikov.
zdroj: Rudolf Zimka