RNDr. Ladislav BERGER, Dr. h. c.
Ladislav Berger sa narodil 7. novembra 1910 v Trstenej na Orave. Železničiarska profesia jeho otca spôsobila, že základné vzdelanie získal postupne v ľudových školách vo Vrútkach, Margecanoch a v Spišskej Novej Vsi. Tri ročníky gymnázia vychodil v Spišskej Novej Vsi, maturoval na žilinskej reálke. Pred maturitou mu zomrel otec, a tak jeho sen študovať stavebné inžinierstvo sa nesplnil. Keď si našetril nejaké korunky ako výpomocný učiteľ, študoval na Pedagogickej akademii v Bratislave. Ako učiteľ—čakateľ začal pôsobiť na Štátnej ľudovej škole v Nesluši na Kysuciach. Kreslenie bolo jeho koníčkom, za prvé zárobky absolvoval kurz maliarstva u akademického maliara Jaroslava Kuttmanna v Třeboni. Postupne vykonal skúšku spôsobilosti vyučovať na ľudovej škole a skúšku odborného učiteľa pre III. odbor (matematika, deskriptívna geometria, kreslenie). Uvedené predmety vyučoval na meštianských školách.
Na stredných školách začal posobiť od roku 1939, a to na gymnáziach v Kremnici, Martine a v Žiline. V rokoch 1945—50 študoval popri zamestnaní u profesorov Hronca, Čeněka a Sviteka kombináciu matematika—deskriptívna geometria. Štúdium úspešne ukončil v roku 1950 štátnými skúškami. Dva roky vykonával funkciu tajomníka riaditeľa na dievčenskom gymnáziu v Žiline. Na I. gymnáziu v Žiline vykonával od roku 1952 funkciu zástupcu riaditeľa. Od roku 1959 bol zástupcom riaditeľa na Odbornej škole pre pracujúcich v Žiline, odkiaľ v školskom roku 1960/61 prešiel na Katedru matematiky a deskriptívnej geometrie Vysokej školy dopravnej v Žiline.
Prístupnou formou sa snažil získať väčšinu žiakov pre matematiku a deskriptívnu geometriu. Přripravil velmi dobre svojich žiakov pre úspěšné štúdium na vysokých školách, kde matematika tvorí obsah alebo cieľ štúdia. Žiaci velmi ochotne navštevovali jeho doučovacie hodiny.
Žilinčanom je veľmi dobre známa jeho práca pre rozvoj telesnej výchovy. Sám sa venoval mnohým športom — hrával futbal, tenis, volejbal, stolný tenis, jazdil na koni, aktivne pestoval aj lyžovanie a gymnastiku. Pri SK Žilina založil volejbalový a basketbalový oddiel a neskôr dlhé roky viedol oddiel ľahkoatletický. Bol známým trénerom dorastu v ľahkej atletike, niektorí jeho zverenci boli reprezentantami ČSR. Za výsledky v trénerskej práci dosiahol v roku 1958 titul „Zaslúžilý tréner". Aj v tejto oblasti pracoval dôsledne, cieľavedome s vitalitou jemu vlastnou.
Po zrode súťaže „Matematická olympiáda" stal sa hneď referentom MO na škole, úspesne viedol krúžky a inštruktáže k úlohám MO. V roku 1954 bol ustanovený žilinský KV MO, dr. Berger sa stává jeho predsedom. Spomenúť všetky akcie, prednášky, sústredenia úspešných riešiteľov všetkých kategorií matematickej olympiády by bolo velmi dlhé. Svoje bohaté pedagogické skúsenosti na všetkých typoch škôl využil aj na vysokej škole v prednáškach, cvičeniach a na konzultáciách. Externe pôsobil v konzultačnom stredisku DŠ VŠE v Žiline, dalej na Pedagogickom inštitúte v Martine a na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici.
Prvé akcie, ktoré začal uskutočňovať pre učiteľov matematiky všetkých typov škôl, organizoval v spolupráci s bývalým Ústavom pre dďalšie vzdelávanie učiteľov, viedol v ňom externe kabinet matematiky. Organizačne zabezpečoval školenia, neskôr letné školy, na ktorých prednášali významní odborníci, autori učebníc, metodici z celého Československa. Po príchode Vysokej školy dopravnej do Žiliny prichádza do žilinskej pobočky výrazná posila matematikov a fyzikov. Dr. Berger „podniká", organizuje semináre, prednášky našich a zahraničných špičkových odborníkov z geometrie a diferenciálnych rovnic. Na Slovensku sa stali známými letné školy z diferenciálnych rovnic a diferenciálnej geometrie, poväčšinou konané v Poprade. V rámci MO nesmieme zabudnúť na najväčšie olympijské podujatie — XIII. M MO v Žiline v roku 1971, ktoré zabezpečoval ako hlavný organizátor.
S jeho menom je spojených dvadsaťjedna konferencií slovenských matematikov v Jasnej pod Chopkom, bez ktorých si už nevieme predstaviť činnosť Jednoty a jej Matematickej sekcie na Slovensku. Ako predseda komisie pre históriu JSMF má hlavnú zásluhu na vydaní publikácií JSMF, vznik — poslanie — činnosť a 20 rokov JSMF (1969-1989).
Počas pôsobenia na VŠDS bol vzorom pracovitosti, čestnosti a oddanosti učitelskému povolaniu. Viedol kolektív, ktorý vypracoval skriptá z deskriptívnej geometrie pre študentov VŠDS. Z vedeckovýskumnej práce v deskriptívnej geometrii sú známe: Kótovano-klinogonálna zobrazovacia metóda v E4, o ktorej referoval v roku 1966 na medzinárodnej konferencii vo Varšave, ďalej Klasifikácia zobrazovacích metód na základe všeobecných princípov, prednesená na konferencii vo Veszpréme v roku 1969.
Jeho činnosť na podporu odborného rastu mladých vedeckých pracovníkov a učiteľov bola ocenená viacerými vyznamenaniami. Zmieňme sa aspoň o medailách Univerzity Komenského v Bratislave udelených v roku 1975 (bronzová), 1984 (strieborná), 1990 (zlatá) a o Veľkej medaile sv. Gorazda, ktorá mu bola udelená v roku 2000.
ŽU mu za celoživotné dielo udelila v roku 2001 titul Doctor honoris causa.
Odišiel tíško 4. mája 2008.
zdroj: Pavol Grešák