Profil katedry

Katedra aplikovanej matematiky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline zabezpečuje výučbu matematiky a predmetov aplikovanej matematiky vo všetkých študijných odboroch Strojníckej fakulty a Fakulty elektrotechniky a informačných technológii v bakalárskom, inžinierskom, ako aj doktorandskom stupni štúdia.

Katedra patrí k historicky najstarším katedrám nielen fakulty, ale je jednou zo zakladajúcich katedier celej univerzity, resp. Vysokej školy dopravnej. V súčasnosti na katedre pôsobí 14 zamestnancov, z toho dvaja sú docenti, 11 je na pozícii odborného asistenta a jeden je technicko-administratívny pracovník.

Katedra prevádzkuje dve počítačové laboratória s bohatým softvérovým vybavením (MATLAB, MATHEMATICA, STATISTICA) a čiastkovú knižnicu Univerzitnej knižnice.

Vedecko-výskumná činnosť katedry má v historickom kontexte dve zásadné roviny, a to problematika vlastností diferenciálnych rovníc s posunutým argumentom a oblasť výskumu špeciálnych funkcií, najmä ortogonálnych polynómov. Okrem týchto dvoch nosných výskumných oblastí sa pracovníci katedry intenzívne venujú aplikovanému výskumu v oblasti technických vied (matematické modelovanie, štatistická analýza), ako aj v oblasti ekonómie a fyziky životného prostredia.

23-03-08_SjF_KAM_100_v2.jpg
© 2022 Strojnicka fakulta. Všetky práva vyhradené.